На секој љубител на казино игри и слотови не му е непознато името на компанијата Net Entertainment, скратено NetEnt. Оваа компанија е пионер на онлајн игрите, обезбедувајќи им на играчите оригинални концепти, врвно возбудување и неверојатно гејмерско искуство.

Нивната најсовремена платформа како и софтверот обезбедуваат неверојатни решенија за игри во најпознатите казина во светот. NetEnt е посветен на забавата – нешто што може да се види од нивните игри, кои се фантастично дизајнирани, со одлична графика и играчите не мора да ги преземаат. Тие се исто така познати по тоа што нудат многу висок процент на исплата на играчите, што го прави уште повозбудлив овој провајдер. Оригиналните теми и дизајн, како и иновативните решенија се синоним за името NetEnt.

Историја

NetEnt е основан во 1996 година, што е како камено доба за онлајн коцкарската индустрија од ова време. Компанијата порасна заедно со индустријата и стана еден од најважните креатори на игри, обезбедувајќи ги и најдобрите онлајн казина во светот со квалитетни игри. Сепак, пред да биде официјално основан NetEnt, неговите корени во светот на коцкањето ја означија компанијата како предодредена за успех на пазарот.

Предците на основачите на компанијата го започнаа својот бизнис со коцкање во 60-тите години, кој подоцна стана познат како Cherry – едно од првите онлајн казина во светот. Еден од синовите на првиот основач на компанијата го направи NetEnt, со посебен фокус на развивање игри за индустријата и се останато стана историја. Денес, NetEnt е на берзата во Шведска и прави игри со некои од најголемите прогресивни џекпотови во светот.

До 2016 година, компанијата почна сериозно да вложува во големиот тренд за мобилни игри, па нешто помалку од 40 отсто од нивниот профит беше направен од мобилната платформа. NetEnt дефинитивно останува компанија со најиновативни и најдобри игри во овој бизнис, а нивната позиција на самиот врв во индустријата е загарантирана и за во иднина.

Казино софтвер

Комплетниот софтвер NetEnt е развиен од самата компанија и користи Java и Flash технологија, која не бара преземање. NetEnt доставува софтвери на голем број онлајн оператори за коцкање за нивните игри. Секоја игра е дизајнирана со два клучни концепти – употребливост и леснотија на користење.

Софтверот NetEnta е лесен за користење и развиен според највисоките стандарди, со многу креативни и оригинални додатоци кои обезбедуваат вистинско задоволство при употреба.

NetEnt игри

NetEnt нуди игри со реална графика што ги прави игрите крајно интересни. Системот за управување им овозможува на корисниците да гледаат важни информации за перформансите, како и да гледаат графички извештај кој има големо влијание врз подобрувањето на вештините за играње игри. Софтверот е достапен и на страницата, така што е лесно достапен за голем број играчи на онлајн казино.

Компанијата има развиено повеќе од 100 онлајн казино игри, вклучувајќи и некои класици како што се бакара, крепс, блекџек, рулет, сик бо и кено, меѓу другите. Сепак, иако нивните игри на маса и понудите за казино во живо се многу популарни, вистинската мамка е огромното портфолио на NetEnt слотови. Ова вклучува голем број брендирани наслови како што е популарната серија „Netent rocks“ од три слотови создадени врз основа на музиката на Guns n Roses, Jimi Hendrix и Motorhead.

NetEnt има и игри базирани на блокбастери, вклучувајќи ги Alien и Scarface, како и голем број други наслови кои привлекуваат голем број играчи ширум светот. Некои од поголемите хитови се Dead or Alive, Steam Tower, Magic Portals, џекпот играта Mega Fortune и секогаш популарниот слот Starburst.

Слотови

Ова е најголемата категорија на игри и содржи класични и видео слотови. Сепак, бројот на класични слотови е значително помал од понудените видео слотови бидејќи побарувачката за видео слотови е огромна. Ова главно се должи на големата креативност на програмерите, бидејќи видео слотовите на NetEnt имаат неверојатен графички квалитет и уникатни додатоци во игрите.

Gonzo’s Quest слот

Видео слотови

Видео слотовите на NetEnt се дефинитивно одлични. Со чист звук и кристално чисти слики благодарение на фантастичната графика, овие видео слотови вреди да се играат, а на секои неколку недели се додава нова игра во понудата. Иако нудат класичен микс на бесплатни вртења и диви симболи, работата е што игрите се крајно внимателно интегрирани и дизајнирани што ги прави оригинални, а ниту еден видео слот нема иста тема. Насловите како Guns N ‘Roses, Gonzo’s Quest, Subtopia, Street Fighter II, Jackhammer 2, South Park Twin Spin и The Wish Master се дел од игрите кои оставија посебен впечаток и продолжуваат да котираат високо поради големите шанси за заработка.

Прогресивни слотови за џекпот

NetEnt е познат по своите прогресивни слотови за џекпот. Компанијата успеа да биде лидер и во оваа категорија, не по бројот на игри што ги нуди, туку по големината на џекпотот што играчите можат да ги освојат како резултат на фактот што повеќе од 130 онлајн казина ги имаат во својата понуда.

Сите оние кои бараат богат профит ќе имаат добра причина да изберат нешто од понудата на NetEnt, која вклучува наслови како Mega Fortune, Mega Fortune Dreams, Arabian Nights, Hall of Gods, Cosmic Fortune, Icy Wonders, Geisha Wonders, Tiki Wonders и Mega Joker. Покрај за слотови, прогресивни џебови се достапни и за Caribbean Stud Poker и Keno.

Mega Fortune

Игри на маса

Покрај видео, класичните и прогресивните слотови за џекпот, NetEnt нуди и голем избор на традиционални и модерни игри на маса и игри со карти кои вклучуваат блекџек, бакара, рулет, карипски покер и покер, како и игри со дилер во живо на NetEnt. Игрите со дилери во живо се најновиот производ и вклучуваат мал број игри како што се блекџек, рулет и бакара. Повеќето игри на маса се достапни во неколку верзии бидејќи покрај стандардните, играчите можат да избираат верзии со висока или ниска граница.

NetEnt Live нуди повеќе стилови на гледање за блекџек, француски и европски рулет. Сите игри се пренесуваат во живо од студиото NetEnt, кое нуди одлична слика за тоа што се случува на сите маси каде работат професионални дилери.

Мобилна платформа

NetEnt разви апликација наречена NetEnt Touch која вклучува онлајн игри кои можат да се играат на сите мобилни уреди, вклучувајќи паметни телефони и таблети со оперативни системи Windows, iOS и Android. NetEnt Touch е апликација која им овозможува на играчите да се логираат на нивната казино сметка и да играат игри на NetEnt додека се во движење.

Првите наслови објавени за NetEnt Touch беа адаптирани верзии на сите најпопуларни игри, а сега сите нови изданија се објавуваат истовремено на сите платформи, вклучувајќи мобилна платформа и десктоп верзија. Игрите на маса достапни на мобилни уреди вклучуваат рулет, блекџек, понатаму забавните игри како бинго, бонус кено и гребки се исто така достапни на мобилни уреди, како и видео покер, игри со дилери во живо и популарни видео слотови.

Лиценца

NetEnt е компанија која има изградено име и може да се класифицира како една од најстарите компании за игри. Со текот на годините, компанијата стекна искуство кога станува збор за безбедноста на играчите и користи технологија за шифрирање податоци за да ги заштити корисничките сметки и информациите на играчите.

Компанијата има Дивизија II лиценца издадена од Комисијата за контрола на коцкање во Алдерни (AGCC), а исто така се лиценцирани од белгиската комисија за коцкање.

Заклучок

NetEnt е компанија која првенствено е фокусирана на уживање и наградување на играчите. Софтверот на компанијата поддржува се за казина и е лесен за интегрирање, што им овозможува на казината да им понудат на играчите одлично искуство. Игрите се високо ценети поради нивната висококвалитетна графика и одличниот мобилен интерфејс, така што играчите не мора да преземаат никаков софтвер.

Оригиналните и детални теми им даваат на играчите уникатни бонуси и возбудливи додатоци додека играат. Дарежливите бонуси, високите исплати, високиот RTP се одлични не само за привлекување, туку и за задржување на нивните играчи. Пристапот на компанијата кон одговорното коцкање, исто така, ја издвојува од другите, бидејќи играчите имаат можност да постават сопствен буџет, ограничувања за уплати за време на играта и слично.