Според некои истражувања кога станува збор за онлајн казино игри, повеќето играчи не се премногу заинтересирани да играат онлајн игри доколку немаат можност да освојат пари играјќи ги.

За нивна среќа, постојат начини како играчите да освојат пари преку онлајн коцкање, односно преку казино игри. Многу онлајн казина им даваат на играчите бонуси за добредојде што им овозможуваат да играат бесплатно, а со регистрација и креирање корисничка сметка во овие онлајн казина, играчот добива пристап до голем број онлајн игри во кои може да освои вистински пари. Важно е играчите да запомнат секогаш да го користат бонусот за добредојде за да ги удвојат своите добивки. Кога станува збор за најпопуларните онлајн казино игри каде што можете да играте за вистински пари, тука не може без блек џек, бакара, рулет, слотови, видео покер, игри со коцки и покер.

Блек Џек

Оваа игра, позната и како 21, е една од најпопуларните казино игри бидејќи е исклучително лесно да се научи како да се игра. За оваа игра е потребен најмалку еден играч, но на масата може да има најмногу седум играчи. Во блек џек, играчите не се натпреваруваат еден против друг, туку се натпреваруваат против дилери и тоа е она што привчлекува – борбата против казиното. Палубата што се користи во блек џек е стандардна со 52 карти.

Постојат три различни начини на кои играчот може да победи дилер. Првата е кога играчот добива 21 во првите две карти што дилерот ги дели со него и тоа се нарекува блек џек. Вториот начин е играчот да има повисок конечен резултат од дилерот без да надмине 21. Третиот начин е дилерот да извлекува карти додека неговата „рака“ не надмине 21, што е познато како „биста“. Сите играчи кои не ја завршиле играта до тоа време автоматски стануваат победници.

За да започне играта, секој играч добива по две карти од дилерот. Секое казино е различно, но генерално двете карти ќе бидат свртени надолу или свртени нагоре. Дилерот, исто така, добива две карти на почетокот на играта и обично едната карта е свртена нагоре, а другата е свртена надолу. Секоја карта има одредена вредност, така што картите од два до 10 вредат колку што се, што значи дека два вредат два, а десет вреди 10 поени. Картичките со слики (џандар, дама и крал) вредат по 10 поени. Она што е интересно во блек џекот е дека асовите можат да вредат и само еден поен но и 10 во зависност од потребите на играчот во дадено време.

Доколку дилерот и играчот имаат ист вкупен резултат, тоа е нерешено и играчот нема да ги загуби вложените пари, но исто така нема ниту да освои пари. Се разбира, постојат многу различни правила и варијации во блек џек, но ова се некои основи кога станува збор за оваа игра.

Блекџек
Блекџек

Бакара

Бакара е доста позната во светот на казино игри. Ова е игра која стекна прилично голема слава благодарение на имагинарниот агент Џејмс Бонд кој понекогаш сака да се коцка, а во филмовите игра бакара на маса и добива големи суми на пари. За среќа на играчите, тие не мора да одат во скапи казина низ Европа ако играат бакара, бидејќи сега е можно тоа да се направи од удобноста на нивниот дом благодарение на онлајн казината.

Бакара е игра со карти која играчите можат да ја играат во онлајн казина. За време на играта, играчите се натпреваруваат против банкари или дилери. Секој круг од играта се нарекува „бакара пехар“ и во секој круг картите се делат и на играчите и на дилерите. Целта на секој круг е играчот да се доближи што е можно поблиску до девет, но не и да го надмине. При инвестирање пари има три опции: на играчот, на дилерот и на „раката“ ако е израмнето. Дилерот дели по две карти на секој играч, а оној кој е најблиску до девет победува. Понекогаш се дели трета карта.

Како ќе се бројат бодовите зависи од картите што им се делат на играчите. Карти со слики (џандар, кралица и крал), како и десет немаат никаква вредност во оваа игра. Асот се брои како еден, а сите преостанати карти од две до девет вредат онолку колку што е прикажано на нив. Она што ја прави играта бакара уникатна во споредба со другите игри со карти е тоа што вкупната вредност на „раката“ никогаш не може да надмине девет. Ако тоа се случи, десетката автоматски се одзема. На пример, ако играчот добие шест и девет, неговиот вкупен резултат ќе биде 15, или десет и пет. Новите играчи ќе сакаат да играат бакара затоа што самата игра има многу малку стратегија и вештина потребни за победа, а исто така и во казино оваа игра, односно казиното има мала предност.

Рулет

Рулетот е една од најпопуларните казино игри без сомневање. Рулет – го добива своето име по француското име за мало тркало. Постојат два типа на рулет, еден со 38 броеви, вклучувајќи од 1 до 36, нула и двојна нула, додека европската верзија има броеви од 1 до 36 и само една нула. На самата точка бројките не се подредени по ред, додека боите црвена и црна се наизменично подредени. Единствената вистинска разлика е во нула и двојна нула, а и двете се обоени со зелена боја.

Играчите ги ставаат своите влогови на одредените бројки на тркалото. Играчите не мора да се обложуваат само на еден конкретен број и наместо тоа можат да се обложуваат на првиот, вториот или третиот 12 броја. Има и три колони на кои играчите можат да се обложуваат, како и првите 18 или втори 18 броеви. Постојат и други облози кои играчите можат да ги играат на рулет, како што се улично обложување, обложување во агол, обложување во сплит и обложување на шест броја (линискиот облог). Ако навистина сакаат да ја поедностават играта, играчите можат да се обложуваат на парни / непарни или црвени / црни полиња. Иако ова може да звучи комплицирано, со текот на времето станува многу лесно да се игра.

Рулет
Рулет

Слотови

Слотовите порано имаа прилично лоша репутација бидејќи исплатите најчесто беа мали, а сите играчи на слот беа следени одозгора во физичките казина. Играчите на масите во класичните казина добиваа врвен третман, но за разлика од нив, играчите на слот не можеа да добиваат бонуси во форма на бесплатни соби, оброци или програми што ги нуди казиното. Сепак, казино-индустријата се промени многу во изминатите неколку децении, при што околу 70 проценти од профитот на казиното сега доаѓа од автоматите.

Слотовите се всушност најбезбедните места за почетници бидејќи нивните правила се релативно лесни за следење, а границата за облози е обично многу мала. Постојат многу различни слотови кои играчите можат да ги играат, а меѓу нив се и тематски слотови како што се Хари Потер, Ајкула, Симпсонови, Игра на тронови и многу други. Кога играчот избира автомат за играње, се што треба да направи е да ја започне играта. Кога играта ќе започне, екранот ќе биде исполнет со колони и разни копчиња како „максимален облог“ и „спин“. Вообичаено на дното или на страната на екранот, играчот може да види колкав профит има направено или колку пари му останале.

Секој слот има различна исплата, бидејќи секој симбол има различна вредност. Ова им покажува на играчите кој симбол можат да го бараат во играта за да имаат што поголем профит. Слот машината им овозможува на играчите да изберат од голем број различни облози и износот за обложување. Играчот може да избере колку сака да игра и на колку линии за плаќање сака да игра. Со избирање на опцијата „максимален облог“, играчот ќе ги игра сите линии за плаќање одеднаш.

Откако играчот ќе го избере облогот, се што треба да направи е да го активира слотот со притискање на копчето за вртење за да ја започне играта. Со користење на копчето брзо, играчот може да игра побрзо без да мора да се обложува секој пат. Се додека играчот има пари, тој може да се обложува и да игра спинови. Во вториот случај, играчот може да одлучи да плати во секое време. Постигнувањето на џекпот е начин да се освои најголемата сума на пари на автоматот. Играчот може да го освои џекпотот со притискање на одреден симбол или да добие пет симболи во само една линија. Играчите на џекпот можат понекогаш да победат со комбинирање на одреден симбол со диви симболи во една линија.

Видео покер

Овој тип на игра во казината за прв пат беше воведен во 70-тите години на минатиот век и беше потребно време да се постигне одредена популарност. На почетокот, видео покерот се споредуваше со слотови бидејќи имаше сличности со класичните слотови. Како и кај слотовите, видео покерот исто така е лесен за играње и не бара присуство на дилери или други играчи. Сепак, за разлика од класичните слотови, видео покерот се уште бара одредени вештини од играчот кој има одредени избори на располагање кои ќе го одредат исходот на целата игра. Во секоја видео покер игра има шпил од 52 карти и секој играч добива пет карти. Исплатата се одредува врз основа на картите што ги има играчот, рангирани по сила.

Најдобрата „рака“ што играчот може да ја добие е Ројал Флеш кога има ас, крал, кралица, џандар и десетка во ист знак. Оваа „рака“ не се стигнува така лесно, но ако играчот има доволно среќа, нема сомнеж дека тој ќе биде победникот. Следна „рака“ во однос на силата е Стрејт блиц, која има пет карти по ред со ист знак, а ако двајца играчи имаат Стрејт блиц, победува оној со поголема карта. Потоа има четири идентични карти со идентична вредност, односно покер. Ако двајца играчи имаат покер, победува оној со посилниот покер, а ако имаат покер со ист тип на карти, победува оној со посилната петта карта.

Фул хаус е следната „рака“ која се состои од три карти од ист тип и еден пар, а во случај двајца играчи да имаат Фул хаус, ќе победи оној со посилните три карти од ист тип, а доколку тие три карти се исти, победува оној со посилниот пар. Флеш е пет карти од ист знак кои можат да бидат со различен редослед. Ако двајца играчи имаат детелина, оној со посилните карти ќе биде победник. Стрејт или Кент се пет карти по ред кои можат да бидат со различни симболи, додека Трилинг вклучува три исти карти, а под него доаѓаат два пара кога играчот има две карти со иста вредност и петта карта која е различна. Најслаба комбинација е еден пар и само ако се работи за пар џандари, кралици, кралеви или кецови може да бидете добитни.

Видео покер

Игри со коцки

Игрите со коцки веројатно не се најпопуларните игри на маса во казината, но сепак има голем број луѓе кои бараат игри со коцки во онлајн казината. Понекогаш наоѓањето такви игри со коцки може да биде доста голем предизвик, но еден од најпопуларните е крепс. Крепс може да изгледа комплицирано на прв поглед, но ќе стане полесно кога играчите ќе успеат да го разберат pass line облогот. Во играта, играчот се обложува на вкупниот број што ќе се појави на две коцки. И двајцата, тој што ги фрла коцките, таканаречениот „фрлач“, како и другите играчи околу масата, можат да се обложат дали фрлачот ќе успее или не. Првото фрлање во играта се нарекува „come out roll” и фрлачот на коцки мора да фрли седум или 11 за да успее. Ако фрлачот фрли двојка, тројка или 12 веднаш губи и секој ги губи своите облози. Меѓутоа, ако фрли друг број (4, 5, 6, 8, 9, 10 или 11) тој станува таканаречен „point“. Ова значи дека истиот играч повторно ја фрла коцката додека повторно не фрли point”.

Покер

Видео покерот и покерот се слични игри, но исто така доволно различни што луѓето претпочитаат да играат една или друга. Видео покерот е како комбинација од покер со пет карти и слот, но бара одредено барем површно познавање на покерот. Сепак, покер играчите веруваат дека класичниот покер бара многу поголема вештина од видео покерот. Дури и на маса во онлајн покер игра, не постои начин да се предвиди како ќе игра друг играч, што може да влијае на „раката“ на другиот играч и одлуките за обложување. Во видео покер, успехот или неуспехот на играчот зависи исклучиво од неговата комбинација.

За да може играчот да победи во покер, тој сепак мора да ги има истите комбинации на раце како облогот за видео покер. Покерот е идеална игра за луѓе кои сакаат да се најдат во стресни ситуации и да го тестираат сопственото знаење за таа игра. Некои играчи може да изберат да играат видео покер пред да одлучат да се префрлат на масата за покер.

Игри со најмала предност во казиното

Предноста во казиното или како што е техничкиот термин „работ на куќата“ е важен термин што играчите треба да го научат ако сакаат да научат како да освојат најмногу пари кога се коцкаат. Предноста на казиното е математичката предност на онлајн казина во однос на играчот кога тој игра. Предноста на казиното е тоа што му помага на казиното да ги покрие трошоците за обезбедување сретства за исплата, плаќање на персоналот, одржување на страницата, или најдобро кажано – помага да се претвори целиот бизнис во профит. Затоа, невозможно е да се избегне предноста на казиното. Не секоја игра ја има истата предност во казино и затоа некои игри се подобри за играчите во споредба со некои други. Играчите можат да ја намалат предноста на казиното со користење на стратегии и следење на правилата, но тоа само ја намалува предноста на казиното, а не ја елиминира целосно од играта. Игрите кои имаат помала предност во казиното, исто така, им даваат на играчите подобри шанси за победа. Генерално, играчите треба да избегнуваат игри кои имаат просек повисок од пет проценти.

Казино во живо и казино игри

Повеќето казина нудат два вида казина. Класична онлајн казино маса за играње или маса за играње со дилер во живо. Познавањето на разликата може да им помогне на играчите да имаат најдобро можно искуство. Класична казино игра е онаа што се случува преку софтвер. Ова значи дека сe се случува преку компјутерот и играчот никогаш нема да има контакт со дилерот во живо или со други играчи. Кога играте традиционална игра во казино во живо, чиповите и картите се појавуваат во моментот кога играчот ќе се обложи, ќе притисне копче за делење или ќе притисне копче за вртење на слотот. Можно е да има компјутерски генериран дилер кој не се движи. Добро е да се знае дека кога станува збор за казино игри – тие имаат и подобра графика за се да изгледа што е можно пореално поради искуството на играчот.

Додека на луѓето генерално им се допаѓаат можностите за игри што им ги даваат онлајн казината, тие исто така може да немаат контакт помеѓу играчите и дилерите. Казината во живо беа основани во средината на 2000-тите како начин да се воведе човечкиот елемент во казиното и на тој начин да се направи поавтентично. Искуството со дилерот во живо е исто така поелегантно, а картите се графички прикажани над вистинските карти, помагајќи им на играчите да ги видат малку подобро. Има и функција за разговор што му овозможува на играчот да разговара со дилерот, но и другите играчи во реално време, а тие можат да одговорат. Има и вистински копчиња за играта, како на пример за обложување, делење, пропуштање на редот, исто како во вистинско казино. Суштината на казиното во живо е играчот да се чувствува како да игра во класично казино. Бидејќи дилерот е вистинската личност, играчите можат да му дадат бакшиш и имаат можност да изберат колку сакаат да му дадат. Понекогаш играчите ќе можат да видат двајца дилери на маса каде што се игра блек џек или бакара и иако тоа не е навистина потребно, тоа им дава на играчите малку дополнителна забава и можност да разговараат со двајцата ако сакаат.

Казиното во живо е повеќе како класично казино со ограничено време кога станува збор за одлуки за обложување. Играчите ќе треба да одлучуваат за нивните потези во одреден временски период, кој обично е помеѓу 15 и 20 секунди. Ако играчот мора да паузира поради тоалет на пример, ќе мора да излезе од масата. За оние играчи кои сакаат да прават повеќе работи во исто време, можеби е поудобно да играат редовни казино игри. Повеќето казина во живо генерално ќе понудат само неколку од најпопуларните игри на маса, со ограничени места, а некои од нив вклучуваат бакара, крепс, покер, шпански 21, покер со три карти и други. Ако играчот не ја најде својата омилена игра меѓу овие, ќе мора да се утеши со вообичаените казино игри без дилер во живо.