Љубителите на онлајн казино игрите не би можеле да ги играат сите овие интересни игри на добро дизајнирани и креативни машини, доколку не постоеше софтвер за онлајн казина, или подобро кажано софтвер зад секој автомат и секој компјутерски анимиран шпил карти.

Играчите понекогаш дури и не сфаќаат колку софтверот може да биде конкурентен, особено кога станува збор за преземање на страницата на казиното. Најдобриот софтвер е лесен за користење, не заостанува и нема вируси и багови, а со станува главна атракција во онлајн казината. Играчите секогаш го очекуваат најдоброто од она што го преземаат, особено ако се земе предвид дека имаат доверба само во одредена страница која им нуди нешто што е без грешки и е лесно за користење на нивниот компјутер.

Неколку фактори се важни при изборот на одличен провајдер на софтвер. На пример, оние кои вложуваат многу напор за да ја направат нивната софтверска графика што е можно подобра, потоа брзината на играње, како и разновидниот избор на игри се фактори кои ќе осигурат дека добавувачите на софтвери го нудат она за што може да бидат заинтересирани вистинските играчи.

Меѓутоа, кој всушност го развил софтверот, кој може да се смета за креатор на онлајн казино игрите? Постојат многу различни компании кои развиваат софтвери за казино игри, но само неколку се на самиот врв, додека некои се помалку напредни. Во продолжение, ќе се обидеме да направиме преглед на оние најголеми и најпопуларни креатори на игри кои се среќаваат секој ден во онлајн казината.

NetEnt

NetEnt е кратенка од Net Entertainment, односно забава на интернет и токму тоа го прави оваа компанија, им носи забава на онлајн играчите. Компанијата е основана во 1996 година и оттогаш постојано расте, бидејќи нивните игри стануваат се подобри и подобри со текот на времето, а првата лиценца за казино ја добија на последниот ден од 2001 година. NetEnt е меѓу водечките провајдери на врвни игри во најдобрите светски оператори на онлајн казина.

Компанијата има 200 игри во својата понуда, а меѓу другите е одговорна и за создавање на одлични и оригинални автомати наречени Guns‘n’ Roses. Тие стојат и како автори зад популарниот автомат Starburst, кој е речиси стандарден во секое онлајн казино.

Софтвер провајдери за онлајн казина

Playtech

Playtech е основана во 1999 година, а две години подоцна ја доби првата лиценца за казино. Од тој момент, подемот на континуирано еволуирачкиот провајдер Playtech е заслужен за создавањето фантастични казино игри и по изглед и по количината на забава што им ја обезбедуваат на играчите, а денес е еден од најголемите провајдери на софтвери во светот онлајн игрите.

Секоја година, Playtech лансира повеќе од 50 нови игри и сите се сосема различни игри. Нивните апликации вклучува онлајн казино, покер, бинго, спортско обложување и обложување во живо. Во моментов, Playtech е единствената софтверска компанија која има поддршка за дилери во живо на нивните маси преку веб-камери, што ја зголемува дозата чуство дека се наоѓате во реално казино со присуство на самата маса, што им се допаѓа на многу играчи.

Многу од нивните игри се базирани на популарни ТВ серии и филмови, па Playtech успеа да создаде нешто сосема ново врз основа на нешто што е веќе многу препознатливо. Ова ги вклучува хероите на Марвел, како и популарните телевизиски серии кој доаѓаат од HBO.

Новоматик

Оваа компанија првично е основана со идеја за дизајнирање и создавање автомати за реални казина, но со подемот и растот на коцкањето во онлајн казината, Novomatic го прошири својот бизнис на дигиталниот пазар. Со оглед на нивната голема база на играчи во Европа, заедно со софтвер со врвен квалитет, нивната транзиција кон онлајн просторот беше брз и многу добро прифатен.

Слот игрите што ги нуди Novomatic се достапни и преку софтвер за стриминг кој не бара преземање, што е без сомнение најлесниот и најзгодниот начин за играње во онлајн казино. Кога играчите ќе се регистрираат, ќе најдат некои од легендарните казино игри, како што е „Book of Ra“. Исто така, играчите можат да сметаат дека на секоја од игрите што ќе ја изберат ќе ја има истата врвна графика и дизајн што го донесе Novomatic до самиот врв на провајдерите.

Microgaming

Ова е една од компаниите која не само што е во оваа работа долго време, од 1994 година, туку помогна и во основањето на првото онлајн казино. Многу работи навистина се случија од првото онлајн казино, меѓу другото и со провајдерот Microgaming, кој по основањето на првото онлајн казино е одговорен за првиот мобилен софтвер за онлајн казина во 2004 година. Меѓу другото, оваа компанија создава автомати за игри на среќа базирани на познати телевизиски серии и филмови, како и други познати феномени и суштества од популарната култура. Меѓу слот машините произведени од Microgaming, играчите ќе можат да најдат игри како Терминатор, Паркот Јура, Лара Крофт, како и грчкиот злобен бог Хадес.

Play ‘n GO

Оваа компанија започна во средината на 90-тите како група на компјутерски генијалци, како што самите се нарекуваа. После тоа, работите се развија, а тие самите почнаа да развиваат игри и оттогаш постојано се подобруваат. Провајдерот Play ‘n GO има развиено голем број на различни автомати со различни теми, вклучувајќи го Самба карневалот во казиното Тиволи, како и Eye of The Kraken што може да се најде во казиното Марија. Компанијата, меѓу другото, има развиено софтвер за популарни игри на маса како рулет, блек џек, бакара и покер.

Софтвер провајдери за онлајн казина

Real Time Gaming (RTG)

Real Time Gaming започна со работа во 1998 година, презентирајќи голема брзина на игра, висока софистицираност на игри кои се уште беа лесни за играње. Овој провајдер постојано работи на подобрувања, вложувајќи напори да обезбеди супериорно искуство за играчите кога станува збор за софтверот за апликација за онлајн казина.

Некои од можностите за рендген го симболизираат неговото име на вистински начин, бидејќи со користење на специфични алгоритми, тие правилно имитираат вистинско дејство во вистински казина. Во принцип, вака го промовираат духот на коцкањето.

Од хартија до игра

Процесот на развој на автомати од почеток, односно од хартија и молив, а потоа исцртани скици, кои подоцна биле внесени во компјутер. На овој начин од цртежот буквално се создава автомат. Ова се однесува на позадината, музиката, сите симболи и сите функции кои се во самата игра. Употребата на нови технологии им дава живот на автоматите. Тоа најдобро се гледа, меѓу другото, по тоа што движењата на вистинските луѓе се снимаат и нивните движења веднаш се додаваат на компјутерски генерирани фигури.

Поради сето горенаведено, прилично е тешко дури и да се замисли колку работа и технологија се потребни за една игра во казино, особено затоа што играчите гледаат стотици од нив еден до друг.

RNG

Еден од најважните фактори во секое казино и зад секоја казино игра се нарекува RNG (random number generator). Овој софтвер за онлајн казина помага да се осигура дека резултатот на машината е комплетно и целосно случаен, односно дека ниту казиното ниту играчите не се измамени. Софтверот RNG работи на прилично конвенционален начин што во моментот кога играчот ќе го притисне копчето за вртење на пример, тој избира случаен број, што е резултатот што ќе се појави на екранот на играчот и тој број ќе стане конечен резултат.

Овој резултат во никој случај не може да се пресмета однапред, односно не може да се пресмета која комбинација на симболи ќе се појави на екранот. Софтверот RNG всушност работи постојано додека играчот не го притисне копчето за вртење за да започне играта. Кога играта започнува, RNG застанува на одреден број и тој број е краен резултат.

Покрај тоа, креаторите на онлајн казино игри работат на игри кои ќе можат да да бидат достапни на различни платформи, во зависност од тоа дали игрите треба да се играат директно од интернет прелистувач или треба да се преземат на компјутер или мобилен телефон. Игрите мора да бидат дизајнирани да работат беспрекорно на кој било компјутер, а креаторите на игри ги прилагодуваат да работат на сите мобилни уреди, така што онлајн казината може да им ги понудат на своите играчи како една од опциите, за да можат да играат кога и каде што сакаат.


Креатори на игри

Зад секој автомат стојат голем број различни луѓе и тоа е она што помага да се создадат сосема уникатни и оригинални автомати. Луѓето кои стојат зад игрите во онлајн казината постојано смислуваат нови идеи и теми за да има по нешто за секој од играчите, а потоа благодарение на нивните вештини и креативност се создаваат голем број различни игри.

Дали е можно да се измами софтвер за онлајн казина?

Во минатото, кога игрите во казино постоеле само во физичка форма, постоеле многу различни методи со кои играчите се обидувале да лажат. Меѓутоа, денес стана многу потешко да се направи нешто такво, а кога се во прашање онлајн игрите, тоа е сосема невозможно. Не постои начин да се измами софтверот во онлајн казина. Од друга страна, играчите треба да бидат задоволни со одличната безбедност што постои кога се во прашање онлајн игрите за да се спречат обидите за измами, а тоа е дефинитивно за нивно добро.

Кој провајдер на софтвер за онлајн казина е најпопуларен

Ова е прашање на кое може да се одговори само врз основа на личниот избор на секој играч поединечно, бидејќи не постои софтвер за казино кој би можел да биде најпопуларен меѓу апсолутно сите играчи. Тоа е крајно субјективен избор, па ако играчите се прашуваат кој е најдобар, дефинитивно треба да го пробаат софтверот на оние онлајн казина кои се на врвот на топ-листата и потоа да видат што најмногу им одговара.