Неверојатен број на онлајн казина се појавија во последната деценија бидејќи потребата за онлајн игри постојано расте. Онлајн казината станаа толку популарни што речиси и да нема некој страстен играч кој се уште не пробал ваков вид на забава. Да не постоеше RNG број, можеби немаше да постојат ниту онлајн казината.

Причината поради која овој тип на казина привлекува голем број играчи е тоа што на играчите им нуди различни типови на поволности, што во голема мера придонесува за пријатното искуство кое тие можат да го добијат со играње онлајн.

Помина времето кога видео покер, блек џек, рулет или бакара можеше да се игра само во класичните казина. Благодарение на предностите на модерната технологија, играчите сега можат да уживаат во некои класици на казино и сето тоа од удобноста на нивниот дом. Покрај тоа, играчите имаат голем избор на казино игри кои можат да ги играат на својот паметен телефон или таблет, што значи дека им е дадена слободата да изберат кога, како и каде сакаат да играат.

Сепак, успехот на онлајн казината не би бил можен без генератор на случаен број (RNG). Многу сајтови за казино имаат одлична репутација кога станува збор за фер игра и нивниот кредибилитет благодарение на постоењето на овој уред. Поради тоа, сите достапни игри во онлајн казината не можат да се предодредат на кој било начин, бидејќи тие се произведени за резултатите да бидат сосема случајни. Не е можно да се предвиди исходот на која било игра во казино поради принципите на кои е основан генераторот.

Генераторот на случаен број (RNG) е еден од клучните фактори во индустријата за онлајн игри. Покрај тоа, RNG е основата на целата индустрија и без него онлајн казината не би биле фер или забавни места за играње. Во класичните казина, дилерот води до случајно избрана карта со мешање на картите пред да започне играта. Ова може да се направи со користење на една палуба по секоја „рака“ или за игри како што е блек џек со користење до осум палуби, веќе измешани карти за играње. Во казината што користат RNG, мешањето е заменето со математичка формула за да се осигура дека секоја поделена рака, точка на вртење на коцки или рулет е сосема случајна и затоа непредвидлива.

Што е RNG

Во традиционална смисла, кога некој има потреба од случаен број, тој би користел сличен метод што може да се види во класичните казина – извлекување карти, фрлање коцки, па дури и фрлање парички. Лотарија и бинго се во суштина рустикални верзии на RNG. Бидејќи потребата за повеќе случајни броеви нагло се зголеми во статистиката, беше развиен и компјутеризиран RNG. Казината што користат RNG всушност користат систем познат како генератор на псевдорандом броеви (PRNG). Алгоритмот може автоматски да развие долга низа од случајни броеви, но целата серија се одредува со фиксен број, таканаречен – семе. Со манипулирање со него, програмерите можат да го контролираат враќањето на играчот во онлајн казина.

Целиот процес на создавање на случаен број кој ќе доведе до правичен исход е доста сложен. Многу е тешко да се постигне „вистинска“ случајност или случајност, но со модерната технологија и компјутерските системи, математичарите и статистичарите се приближија доволно за играчите да уживаат во казино игрите на фер начин и без грижи.

Зошто RNG се користи во онлајн казина

Генераторот на случаен број (RNG) првично беше воведен во казината како нов начин за стартување на автомати. Во минатото, автоматите користеле физичка ролна за да одредат која линија за наплата ќе го запре симболот, со цел да се создаде добитна комбинација. Во денешно време, онлајн слотовите се доста комплицирани и може да се играат на неколку линии за плаќање. Старомодниот систем на слот не можеше да се справи со овој вид на сложеност и да не беше појавата на RNG, денешните играчи немаше да можат да уживаат во онлајн слотови какви што постојат денес.

Покрај тоа што им овозможува на програмерите да создаваат поинтересни и разновидни слот игри, RNG е клучен за игрите да бида фер. Од моментот кога ќе се вчита онлајн слотот, тој веќе создава одредена количина на случајни броеви во позадина. Редоследот постојано се менува и нема да запре додека играчот не го притисне копчето за вртење или стоп. Во тој момент, низата запира и случајниот број се претвора во исход. RNG е тестиран од независни регулатори и ниту едно онлајн казино нема да биде лиценцирано ако не помине со позитивни оценки на овие тестови.

Дали е можно да се дознае алгоритмот што го користи RNG

RNG користи многу комплициран алгоритам или со други зборови збир на правила кои дозволуваат да се произведе серија од случајни броеви. Ги содржи и таканаречените „семе“ броеви кои се добиваат за краток временски период или поточно секоја милисекунда. Тие служат како основа за сите математички операции кои се изведуваат за да може да се создаде тој случаен исход. Освен ако не го знаете точниот алгоритам и бројот „семе“ што ги користи RNG, нема начин да се одреди конечниот резултат на одредена игра.

Mega Moolah слот
Mega Moolah слот

Дали онлајн RNG може да биде измамен

Во теорија тоа е можно. RNG е компјутеризиран алгоритам и затоа теоретски може да биде хакиран. Меѓутоа, во пракса тоа е исклучително тешко, поточно невозможно за најмалку 99 проценти од играчите во онлајн казината. Сепак, имаше еден случај во 2008 година кога играч успеа да развие програма со која можеше да го предвиди резултатот од RNG, што му донесе многу пари, но на крајот заврши во затвор. Денес, онлајн казината редовно се тестираат за фер-плеј, додека нивниот RNG е строго регулиран со правила. Нечесните или хакерските системи речиси никогаш не можат да поминат низ мрежата на проверки во денешната онлајн индустрија за коцкање.

Дали RNG ги олеснува добивките на слотовите

Генераторот на случаен број всушност работи во заднина наместо механичките макари кои беа популарни пред неколку децении. Казината или креаторите на игри гарантираат дека RNG е конзистентен со долгорочните исплати. Како играч на слот игри, можете да ги подобрите вашите шанси со играње игри кои се програмирани да враќаат поголем дел од парите на играчите. Сепак, играчите мора да внимаваат да не паднат во замката да веруваат дека можат да предвидат што ќе се случи во продолжение на некоја игра врз основа на она што се случило предходно. На пример, играчите никогаш не треба да претпоставуваат дека играта ќе им донесе профит само затоа што поминало долго време откако некој ја победил или освоил поголема сум на пари.

Како да се осигурате дека RNG е фер

Вообичаена грижа меѓу играчите во онлајн казината е дека игрите што ги играат можеби не се фер и дека казината користат RNG за да ги измамат играчите. Ова е сосема неоснована загриженост. Всушност, главната причина за користење на RNG е да се осигура дека играта е фер. Теоретски е можно онлајн казиното да го програмира својот софтвер да манипулира со броевите создадени од RNG и да ја „постави“ играта во своја полза. Меѓутоа, во реалноста, онлајн казината едноставно немаат причина да го сторат тоа. Играта веќе е во корист на казиното благодарение на куќниот лимит. Секако, ќе треба да ги платат играчите кои ќе победат, но на долг рок казиното дефинитивно ќе заработи.

Има неколку наместени операции неетички, но има само неколку кои не се во преден план. Тие обично не траат долго бидејќи брзо се откриваат. Затоа повеќето онлајн казина се обидуваат да ги задржат своите игри безбедни. Нивната репутација зависи од тоа, а репутацијата е се на пазарот каде што има голем број онлајн казина.

Сите лиценцирани казина имаат софтвер тестиран од независна трета страна. Оваа таканаречена трета страна нуди широк опсег на тестирање и консултации и на онлајн казина и на класичните, како и на компаниите за коцкање. Тие вклучуваат проценки на RNG, проценки за игри и математика, тековна верификација за плаќање RNG, регистрација на дилер, проценки за обложување и многу повеќе од ова. Сите RNG кои успешно ги положиле тестовите добиваат сертификат дека се фер.

Независните проверки гарантираат дека игрите не се засегнати од променливи како што се бројот на кредити во играта, големината на потенцијалните добивки, ВИП-картичките и друго. Проверките, исто така, утврдуваат дека машините го исполнуваат минималниот процент на исплата поставен од локалните власти и провизиите за коцкање, бидејќи правилата може да се разликуваат.

Не може да се направат промени на една машина без прилично сложен процес. Ако казиното во Лас Вегас сака да направи промена, мора прво да ја извести сојузната држава, да користи чипови одобрени од државата кои се заведени, а потоа инспектори по случаен избор проверуваат за да утврдат дали игрите се фер и дали ќе останат фер во наредниот период.

Кои онлајн игри користат RNG

Сите модерни онлајн казино игри користат RNG за да обезбедат елемент на среќа во нивните игри. Како што дојде добата на дитално редизајнирани, софтверски верзии на слотови, блек џек, рулет и се друго понудено од казината, игрите користат RNG за да го одредат нивниот исход. Начинот на кој функционира е прилично едноставен. RNG работи во дует со казино софтвер за да постигне фер исход. Ако играчот игра блек џек, веднаш штом го притисне копчето за споделување, RNG ќе му даде на софтверот единствена вредност, што практично е резултат на таа „рака“. Тоа значи дека редоследот на сите поделени карти во таа „рака“ бил однапред одреден и случаен. Во рулет, вредноста на RNG се претвора во победнички број на точката на рулет. Кога станува збор за слотови, RNG го диктира исходот од секое поединечно вртење.

Рулет
Рулет

Казино игри во живо

Игрите во живо со дилерот се здобија со популарност во изминатите неколку години и вреди да се обрне внимание на нив бидејќи тие значително се разликуваат од RNG игрите што се вообичаени. Игрите во живо користат вистински дилери и крупиери, вистински карти и вистински маси. Затоа, не е можно да се користи RNG за да се создаде фер исход. Наместо тоа, игрите во живо ја користат истата техника како класичните казина за да се осигураат дека резултатот од секоја рунда од играта е случаен.

Меѓутоа, за да се спречи броење карти и други нелегални стратегии, игрите во живо користат измешан шпил карти посебно за секоја „рака“. Резултатите од игрите во живо се секако случајни, но не се сосема случајни како кај вистинскиот RNG. Сепак, просечните играчи нема да ја забележат разликата. Некои даватели на игри во живо ги уверуваат играчите за фер игра користејќи голем број агли на камерата. Игрите во живо се исто така дел од контролата на онлајн казиното, така што секое казино со валидна лиценца е безбедно за играње.

Промена на стратегијата на играта поради RNG

Ако играчот користи стратегија за броење карти, тој дефинитивно треба да ја елиминира ако игра игри во онлајн казино. Теоријата за броење карти се потпира на употребата на веќе измешан шпил со цел да може да се предвиди вредноста на сите преостанати карти со запомнување на сите оние кои претходно биле поделени и на тој начин познати. RNG игрите не функционираат на тој начин. Секоја „рака“ е сосема случајна и со тоа ја прави невозможна стратегијата за броење карти.

Стратегијата за рулет во форма на обложувања, како што е Martingale, се уште може да се користи во онлајн казина со RNG, бидејќи тие не земаат предвид дали има победници или губитници. Стратегиите за обложување се потпираат на математички принципи и затоа случајниот резултат произведен од RNG всушност одговара на системот.

Кој е најчестиот случаен број

Кога од луѓето се бара да изберат случаен двоцифрен број, најчестите избори се 17 и 37. Се разбира, ниту еден добар генератор на случаен број не треба да има заеднички броеви бидејќи целата поента на RNG е да создаде низи од броеви што не можат да се предвидат. За среќа, повеќето RNG во казината користат броеви со неверојатни 219.937 цифри.

Заклучок

Сите овие информации само потврдуваат дека во најдобрите онлајн казина играчите ќе победат само благодарение на совршената комбинација на среќа, стратегија и (кога е потребно) меморија. Сепак, играчите треба да запомнат дека секоја игра има свои посебни правила и бара повеќе или помалку активно учество и концентрација. На некои маси победуваат најпаметните играчи, а на други најсреќните. Се зависи од картите, симболите или броевите што случајно се појавуваат на екранот на играчот.

Технологијата RNG не беше клучно да дозволи да се игра онлајн казино, но го направи играњето во онлајн казина сосема регуларно. RNG се сложени програми кои обезбедуваат уверување дека игрите во казино се случајни и дека не можат да се наместат или предвидат. Така ќе останат се додека бидат редовно тестирани. RNG е насекаде околу нас, не само во казината, па дури го имаме и во нашите мобилни телефони или таблети.

Откако ќе се отстранат ограничувањата кој постојат за мешање карти, дизајнерите на игри можат да бидат навистина креативни во нивниот дизајн, уверени дека RNG значи дека случаен, непредвидлив резултат може да се примени во речиси се.