Најиграни слот игри

Multi Vegas 81
Starlight Princess

Слот игри

Рулет

Покер

Блекџек

Казино и слот игри

Кога ќе влезете во казино, првото нешто што ќе го видите веројатно ќе бидат слот автоматите. Овие блескави машини со светли бои доминираат во секое казино и тие генерираат помеѓу 65-80% од приходот што го прават казината. Слот машините се значајни за казината, но и за играчите, а единствената причина поради која се толку популарни е што еволуирале со текот на времето.

Првите автомати воопшто не личеле на игрите што ги играме денес. Додека тие беа популарни во своето време, најраните слот машини не привлекувале ни приближно толку внимание како денешните слотови. Секоја модификација им помогна да станат попримамливи за играчите, па затоа слотовите денес се толку многу барани. За да ви помогнеме да разберете како се менуваа слот автоматите со текот на времето, ќе ја разгледаме нивната историја.


Историја на слот апаратите

Првите автомати за игри на среќа првично биле познати како автомати, пред да станат машини за коцкање. Овие машини најчесто имале два играчки коњи кои се тркаат еден против друг во моментот кога монетата ќе биде вметната во автоматот. Овие типови на автомати најчесто се ставале во барови и салони, каде што луѓето имале навика да се обложуваат едни на други. Сепак, повеќето машини од овој тип не му носеле пари на победникот. Наместо тоа, сопственикот на барот во кој се наоѓаат машините на победниците им плаќал пијалоци, пури или некој вид ваучер кој подоцна би можел да се замени за пијалоци.

До крајот на претпоследната деценија на 19 век, автоматите почнаа да им исплаќаат пари на победниците. Првите верзии биле машини што се состоеле од монети кои паѓале на вага. Секоја паричка што ќе падне во машината и ќе застане на вага или на кружен подметач може да исфрли други монети. Овие типови машини постојат и денес и можат да се видат во некои казина. До 1898 година, автоматите за игри на среќа што се многу попознати на луѓето денес, кои вклучуваат колони за вртење, станаа многу попопуларни во баровите и салоните.

Електронските автомати за игри на среќа се појавија дури во 1970-тите. Електронските автомати се соочија со прилично неизвесен почеток бидејќи луѓето се уште го претпочитаа чувството да ја влечат рачката и да ги гледаат колоните како се вртат, наместо да го гледаат истото на компјутерскиот екран. Сепак, до средината на 1980-тите, електричните машини станаа главен производ низ Америка и останаа најпопуларни до ден-денес. Оваа популарност се прошири на онлајн слотови, како и на денешните мобилни верзии на автомати.

slot machine
Слот апарат

Како работи слот апаратот

Многу луѓе веројатно мислат дека имаат одлично разбирање за тоа како всушност работи автоматот, но тука има многу повеќе од она што го гледате на екранот. Постојат сериозни алгоритми кои ја поддржуваат работата на онлајн слотовите. Она што се поврзува со секоја онлајн слот машина е RNG (генератор на случаен број). RNG е нешто што го користи буквално секое каино во светот. Единствената цел на генератор на случаен број е да создаде сосема случајна низа од броеви секој пат кога играчот ќе врти спинови на слот. Преку комбинација на различни алгоритми и софтвер за генерирање на случаен број, автоматот може да предвиди одреден исход во секое вртење.

Во традиционална смисла, кога некој има потреба од случаен број, тој би користел сличен метод што може да се види во класичните казина – извлекување карти, фрлање коцки, па дури и фрлање парички. Лотарија и бинго се во суштина рустикални верзии на RNG. Бидејќи потребата за повеќе случајни броеви нагло се зголеми во статистиката, беше развиен и компјутеризиран RNG. Алгоритмот може автоматски да развие долга низа од случајни броеви, но целата серија се одредува со фиксен број, таканаречен – семе. Со манипулирање со него, програмерите можат да го контролираат враќањето на играчот во онлајн казина. Целиот процес на создавање на случаен број кој ќе доведе до правичен исход е доста сложен. Многу е тешко да се постигне „вистинска“ случајност или случајност, но со модерната технологија и компјутерските системи, математичарите и статистичарите се приближија доволно за играчите да уживаат во казино игрите на фер начин и без грижи дерка ќе бидат измамени.

Една од најголемите заблуди што луѓето ги имаат за автоматите е дека онлајн автоматите имаат меморија и се сеќаваат кога последен пат имало поголема добивка, што воопшто не е точно. Некои опции можат да помогнат да се направат слот машините „поправедни“ за играчите и навистина да го направат резултатот случаен. Ова значи дека различни математички равенки ја одредуваат судбината на едно вртење во играчот. Некои играчи можеби слушнале или прочитале за броевите на линиите што може да ги има слот машината. Ова е бројот на потенцијални добитни комбинации што автоматот може да им ги покаже на играчите.

Ако автоматот има само една линија, тоа значи дека се можни само неколку комбинации кои можат да им донесат пари на играчите. За некои играчи, автоматите со само една линија за плаќање значат помали шанси за големи победи. Ако машината има три линии за плаќање, шансите за победа се зголемуваат. Причината за тоа е што во тој случај има голем број на потенцијални добитни комбинации. Истата теорија се применува кога бројот на линии за плаќање се зголемува без разлика дали е пет, шест, седум и така натаму. Меѓутоа, во случај на најголем број, кога се зголемува бројот на линии за плаќање, потребно е да се вложат повеќе пари во играта. Тоа значи дека трошоците се зголемуваат со секое вртење, што остава можност за губење пари уште побрзо од вообичаеното. Тоа е всушност стандардна борба помеѓу висок ризик и голема награда.


Позитивните страни на RNG

Вообичаена грижа меѓу играчите во онлајн казината е дека игрите што ги играат можеби не се фер и дека казината користат RNG за да ги измамат играчите. Ова е сосема неоснована загриженост. Всушност, главната причина за користење на RNG е да се осигура дека играта е фер. Теоретски е можно онлајн казиното да го програмира својот софтвер да манипулира со броевите создадени од RNG и да ја „постави“ играта во своја полза. Меѓутоа, во реалноста, онлајн казината едноставно немаат причина да го сторат тоа. Играта веќе е во корист на казиното благодарение на куќниот лимит. Секако, ќе треба да ги платат играчите кои ќе победат, но на долг рок казиното дефинитивно ќе заработи.

Има неколку наместени операции неетички, но има само неколку кои се во преден план. Тие обично не траат долго бидејќи брзо се откриваат. Затоа повеќето онлајн казина се обидуваат да ги задржат своите игри безбедни. Нивната репутација зависи од тоа, а репутацијата е се на пазарот каде што има голем број онлајн казина. Сите лиценцирани казина имаат софтвер тестиран од независна трета страна. Оваа таканаречена трета страна нуди широк опсег на тестирање и консултации и на онлајн казина и на класичните, како и на компаниите за коцкање. Тие вклучуваат проценки на RNG, проценки за игри и математика, тековна верификација за плаќање RNG, регистрација на дилер, проценки за обложување и многу повеќе од ова. Сите RNG кои успешно ги положиле тестовите добиваат сертификат дека се фер.

Независните проверки гарантираат дека игрите не се засегнати од променливи како што се бројот на кредити во играта, големината на потенцијалните добивки, ВИП-картичките и друго. Проверките, исто така, утврдуваат дека машините го исполнуваат минималниот процент на исплата поставен од локалните власти и провизиите за коцкање, бидејќи правилата може да се разликуваат. Не може да се направат промени на една машина без прилично сложен процес. Ако казиното во Лас Вегас сака да направи промена, мора прво да ја извести сојузната држава, да користи чипови одобрени од државата кои се заведени, а потоа инспектори по случаен избор проверуваат за да утврдат дали игрите се фер и дали ќе останат фер во наредниот период.


Џекпот слот игри

Слот игри со три колони

Иако ова не е нешто на кое би размислувале на почетокот, има голем број видови онлајн слотови достапни за играчите. Некои од овие типови се видео слотови, слот игри со три колони, бонус слот игри како и џекпот слот игри. Секоја игра им дава различни опции на играчите, различни теми, како и посебно искуство кога ќе се одлучат за одреден слот. Слот игрите со три колони се едни од најпопуларните онлајн слот игри што постојат. Една од причините за тоа, секако е фактот што тие поддржуваат сличен стил што постои кај автоматите во класичните казина. Ова го вклучува таканаречениот приказ на „старата школа“ на три колони кои се ротираат одделно и се спојуваат во една линија во која е прикажана потенцијалната добивка.

Ова е само една причина зошто се смета за една од наједноставните достапни игри. Слот игри во три колони се идеални за играчи кои се нови кога станува збор за играње онлајн автомати. Причината е што игрите се релативно едноставни и лесни за уживање. Максималниот облог кога играте автомати во три колони е мал во секое вртење. Ова не изгледа како голема инвестиција и затоа јасно е дека потенцијалниот џекпот ќе биде помал во споредба со некои други слот игри. Сепак, игрите на автоматите во три колони обично имаат многу дарежлив прогресивен џекпот кој ги привлекува играчите.


Бонус слот игри

Една од доминантните форми на игри во онлајн казината се бонус слот игрите. Тие се состојат од игри на онлајн слот машини кои им овозможуваат на играчите да победат и да добијат бонус кругови во играта. Сепак, треба да ги разликувате овие бонуси од бонусите во казината кои се добиваат преку уплатен депозит. Наместо тоа, играчот добива бонус во самиот автомат. Играчите можат да добијат бонус круг во играта на неколку начини. Бонус игрите најчесто се добиваат врз основа на симболи и разни комбинации кои се појавиле на линиите за плаќање на играта.

Бонус игрите честопати се составен дел од искуството за играње како начин да се надополни темата на играта. Пример за ова може да биде кога играчот игра на автомат што е поврзан со одреден популарен филм. Во тој случај, бонус играта може да биде поврзана со одреден дел од заплетот на филмот или одреден лик во филмот. Најчесто, бонус игрите се креираат и дизајнирани да вклучуваат привлечна графика и силни звучни ефекти. Ова се користи за да се привлече играчот да продолжи да игра со одреден слот. Исто така, многу од бонус игрите се на некој начин игра во игра. Кога бонус играта е целосно поврзана со главната игра на автоматот, поверојатно е дека играчот ќе остане да го игра тој слот.

Бонус слот игрите постојано привлекуваат голем број играчи на дневна основа. Главната причина за тоа е фактот што играчите имаат чувство дека ќе имаат многу поголеми шанси да добијат пари кога ќе прочитаат дека слот машина има и бонус игра. Бонус игрите генерално значат нов вид на гејмерско искуство бидејќи играчите обично играат со таканаречените бесплатни спинови кои се користат токму во бонусните кругови. Бонус бесплатните спинови не треба да се мешаат со класичните бесплатни спинови што ги добиваат играчите кога се регистрираат во едно од онлајн казината. Ваквите комбинации прават се да биде многу попривлечно за играчите да учествуваат во играта.


Џекпот слот игри

Слот игри со прогресивен џекпот

Прогресивните слот игри со џекпот се уште една популарна онлајн игра на слот машините. Причината зошто е тоа така е затоа што тие им нудат на играчите можност да освојат голема сума на пари. Секој кој некогаш имал можност да влезе во класично казино, сигурно видел една машина или цел сет на слот машини кои го покажуваат потенцијалниот џекпот што се зголемува од секунда во секунда. Овие типови на автомати се нарекуваат прогресивни слот игри со џекпот.

Вакви игри постојат и во онлајн казина, а со тоа и во онлајн слотовите. Потенцијалната награда што играчот може да ја добие, а особено фактот што тој може да види колку џекпотот постојано расте пред нивните очи, ги прави овие игри особено возбудливи за играње. Сепак, играчите мора да бидат свесни дека единствениот начин да се освои џекпот е да се игра на максималното ниво дозволени спинови. Дополнително, прогресивните слот игри со џекпот може да се поврзат со други автомати, игри, веб-страници и онлајн казина. На тој начин џекпотот може да биде уште поголем и со тоа уште попривлечен за играчите.


Зошто да се одлучите за онлајн слот игри

Постојат многу причини зошто онлајн игрите можат да им се допаднат на играчите и не е тајна зошто луѓето постојано се одлучуваат за овој тип на игри. Тие се лесни за играње, можат да обезбедат многу добра и долготрајна забава, а слот игрите им нудат на играчите шанса да победат што е поголема од она што обично се мисли за овој тип на игра. Овие причини, како и многу други, ќе продолжат да привлекуваат нови играчи и да ги задржат старите во светот на онлајн слот машините.


Џекпот слот игри

Бесплатни слот игри

Има многу играчи кои ги играат игрите за да добијат пари, но има играчи кои едноставно сакаат да играат од забава. Многу сајтови за онлајн игри имаат широк избор на бесплатни слот игри или нудат бесплатни спинови. Ниту едно класично казино нема да ви дозволи да ги играте нивните игри бесплатно - не можете ни да ги испробате за да видите дали ќе уживате во играта или дали воопшто ќе ја разберете. Онлајн слот игрите имаат огромна предност во однос на казиното со тоа што не треба да плаќате за се и можете прво да испробате повеќе слот игри, да научите за нив, па потоа да почнете да играте со вистински пари.


Вие имате контрола над трошењето

Строгите правила околу онлајн коцкањето и игрите значат дека вие ќе ја контролирате вашата потрошувачка. Во казиното, можете само да ја поминете вашата кредитна картичка или дури и да земете заем за да продолжите да играте. Растечкиот број на онлајн казина стануваат многу поодговорни со ставање контроли кои го ограничуваат трошењето на игрите.

Генерално, секогаш ќе има такви кои сакаат ноќно излегување во казино, но онлајн слот игрите навистина имаат многу предности. Бидејќи мобилната и дигиталната технологија постојано се подобруваат, многу луѓе сега играат онлајн, а слободата да играат кога сакаат и од каде сакаат е непроценлива вредност. Изборот зависи многу од поединецот, а онлајн забавните слотови се одличен начин да поминете време, а можеби дури и да освоите пари.