EGT софтвер, или Euro Games Technology, е снабдувач на софтвер и за класични и за онлајн казина. Седиштето на компанијата е во главниот град на Бугарија, Софија, а со текот на годините компанијата обезбедува широк избор на игри за пазарите во Европа, Јужна Америка и Азија.

Игрите на овој производител се слотови, рулет, блекџек, како и онлајн видео слотови и други специјализирани игри како Кено. EGT слотовите имаат различни теми и содржат различни нивоа на сложеност, што значи дека играчите лесно ќе го најдат она што најмногу им одговара.

Историја

Компанијата EGT е основана во 2002 година во Бугарија и оттогаш бележи постојан и успешен напредок. Во истата година кога беше основана, компанијата го објави својот прв слот „Гладијатор“ и доби лиценца да развива и обезбедува опрема за игри во следните пет години. Во 2004 година EGT учествуваше на првиот саем и разви нови платформи, а една година подоцна учествуваше на неколку саеми и објави уште неколку игри.

Во следните години, компанијата продолжи да се развива, а секоја година EGT успеваше да прави нови производи, да влезе на нови пазари и да ги презентира своите производи на меѓународни саеми. Од година во година, листата на успеси на компанијата растеше, а денес EGT е членка на повеќе организации. Во 2014 година, EGT го прошири својот опсег на работа на интернет коцкање и сега има онлајн и мобилен оддел, а во 2015 година лансираше нова онлајн платформа EGT Interactive.

Кога дизајнираат модерни верзии на слотови, луѓето во EGT се обидуваат да го зголемат бројот на додатоци и да ги направат уште поатрактивни за играње, а во исто време остануваат сите постоечки предности на овие слотови. EGT слотовите се лесни за контрола и добро познати по нивните карактеристики. Ако играчите гледаат повеќеслојни симболи, четири типа на џекпот и големи множители, веројатно тоа е слотот на EGT. Игрите на оваа компанија се користат во 75 земји, а големиот број на награди е потврда за нивниот квалитет.

EGT игри

Овој провајдер има над 250 игри во својата понуда, што значи дека EGT може да обезбеди игри за комплетно онлајн казино целосно сам. Овој факт доволно зборува за одржливоста на производите на EGT, што го прави овој провајдер еден од најпосакуваните провајдери во оваа индустрија. Главните категории на EGT игри се слотови, игри на маса, игри со карти и бонус игри. Недостаток на EGT игрите е малку понискиот квалитет на графиката, барем во споредба со другите даватели на онлајн казино игри.

Слот игри

Бидејќи EGT има повеќе од 150 слот-игри во својата понуда, јасно е зошто компанијата одлучи да ги класифицира во подкатегории, па така има класични, овошни, со повеќе линии, со дополнителни линии и слотови со коцки. Сите наслови се оригинални и иако може малку да се разликуваат по квалитет и стил, контролите на интерфејсот се идентични за сите игри, што значи дека играчите нема да мора да учат каде е копчето за „автоматско играње“ секогаш кога ја менуваат играта. Слотовите дизајнирани за онлајн казина се претежно во флеш верзии, а најпопуларните слотови се 5 Dazzling hot, Grace of Cleopatra, 2 Dragons, 40 Super Hot, Halloween, Burning Hot и Extra Stars.

Burning Hot слот

Игри на маса

Иако би се очекувал значителен број на игри на маса, тоа не е така. Ова е сосема изненадувачки бидејќи основата на успехот на ЕГТ во класичните казина беа електронскиот рулет и електронските блек џекигри. Во понуда се само виртуелен рулет, европски рулет, Lucky Circle и Keno Universe. Овие наслови се со пристоен стил, а нивната функционалност импресионира без ниту една негативност. Интересно е што виртуелниот рулет е инстант верзија на играта каде играчите учествуваат во вртење на топката, додека во европскиот рулет има пренос во живо на десното тркало на рулет, како и времето во кое играчите можат да се обложуваат.

European Roulette

Игри со карти

Играчите во овој дел би очекувале класични игри со карти како што се блекџек или бакара, но всушност има три наслови на видео покер „4 од еден вид бонус покер“, ”4 of a Kind Bonus Poker”, ”Joker Poker” i ”Jacks or Better”. Интерфејсот во сите три игри е идентичен, освен бојата на табелата.

Еден посебен додаток што го имаат сите видео покер игри е таканареченото „дуплирање“, кое им овозможува на играчите да ја ризикуваат последната победа во една рунда на црвена или црна карта. Овие игри имаат пет различни нивоа на обложување и четири типа. Иако овие наслови за видео покер се одлични и овозможуваат вистинско уживање, сепак имаат еден недостаток, а тоа е што играчите можат да играат само една рака во исто време.

Joker Poker

EGT бонуси и промоции

Игрите што ги нуди компанијата ЕГТ имаат различни видови на бонуси, во зависност од тоа каде се играат играчите, односно во кое казино. Најчестиот бонус во секоја од игрите е џекпот на четири нивоа. Така, играчите на едно место ќе добијат бонус во износ од 100 отсто од влогот до 300 евра, а ќе добијат и бонус во износ од 50 отсто од вториот влог за суми до 500 евра. Во други казина, играчите ќе добијат 20 бесплатни вртења на нивниот прв уплатен депозит како бонус. На глобално ниво, главниот бонус е џекпотот, додека сите останати зависат од казината избрани од играчите.

Промоциите се распоредени во различни EGT игри во повеќе казина. Промоциите често се менуваат. За да можат играчите да ја добијат промоцијата на EGT, треба да бараат онлајн казина каде се наоѓаат игрите на компанијата и потоа да уживаат во разни промоции поврзани со различни игри.

Мобилни платформи

Mobile iGaming е едно од полињата што ги развива EGT. Компанијата има за цел да развие високо забавна содржина со неограничен пристап во секое време и од било каде. Сите нови игри се направени во технологијата HTML5 и како резултат на тоа се може да се играат надвор од домот.

Игрите се достапни преку веб-прелистувач на сите уреди. Она што е особено импресивно е што искуството на играње на таков начин е потполно исто како кога се игра во обичните казина.

Додека поголемите слот игри може да се играат на мобилни прелистувачи базирани на оперативни системи Android и iOS, некои од игрите не се поддржани од ниту еден паметен телефон или таблет. Некои од овие игри вклучуваат компетентен дел „Карти“. Сепак, ова не треба да ги обесхрабрува играчите, бидејќи EGT работи напорно на преработка на старите наслови за да ги направи нивните стари наслови компатибилни со новите технолошки стандарди.

Лиценца

EGT е доверлив снабдувач на софтвер за игри во казино. Бидејќи компанијата има лиценца да работи со класични казина во 70 земји низ светот, нејзината работна и деловна политика строго ги следи барањата на законодавството на различни правни системи во тие земји. Компанијата поседува меѓународни сертификати од Gaming Laboratories International (GLI) и SIQ Gaming Technologies.

Заклучок

EGT можеби не е меѓу најголемите провајдери на софтвер, но секако е меѓу оние кои доживуваат најголем раст. Како што постигнуваат постојан раст и се пробиваат до врвот меѓу добавувачите на софтвери, нивните игри се преполни со бонуси кои често се активираат. Џекпот на четири нивоа е еден од најпопуларните додатоци и им помогна на старите и новите слот игри од компанијата EGT да добијат популарност.

Иако фактот дека игрите што ги нуди EGT можеби навистина не ги маѓепсуваат играчите со нивниот добар изглед, нивното програмирање и функционалност дефинитивно обезбедуваат солидно искуство на онлајн казино. Оваа платформа има фантастични идеи, но се добива впечаток дека тие се рекламираат повеќе од потреба наместо поради квалитетот што го имаат. EGT дефинитивно ќе мора да го надгради визуелниот стил на своите игри ако сака луѓето да ги гледаат како компанија која навистина се грижи за развој на игри за онлајн казина. Сепак, ако играчите сакаат добра платформа за игри што ќе им овозможи да се забавуваат, EGT е дефинитивно добар избор.